Jak pozbyć się bólu pleców - 7 wskazówek

maurycy22 października 2020

Na pewno nie raz narzekałeś na to, że bolą Cię plecy.

Zdarza się, że czasem za dużo się nadźwigasz i je przeciążysz. Na następny dzień pojawia się lekki, ale nieprzyjemny ból, który przemija po kilku dniach. Gorzej jednak gdy masz do czynienia z chronicznym bólem, trwającym dłużej niż tydzień i pojawiającym się w prawidłowych i wygodnych pozycjach, a nawet w trakcie snu.

Czynników może być bardzo dużo, dlatego nie powinno się bagatelizować nawet tego lekkiego bólu. Mając do czynienia z nawracającymi się dolegliwościami bólowymi może to być sygnał alarmowy poważnej choroby. Fakt jest taki, że jeśli szybko zbadamy źródło bólu - udamy się do lekarza aby zdiagnozować, co nam dolega możemy zapobiec wielu nieprzyjemności.

Bardzo istotną rzeczą jest zapobieganie, zamiast leczenia. Musimy działać prewencyjnie, by chronić nasz organizm.

Sam długo męczyłem się z problemem bólowym w odcinku lędźwiowym pleców. Doznałem kontuzji lata temu. Okazało się po rezonansie pleców, że mam przepuklinę, jednak nie aż tak dużą, by trzeba było ją operować.
Na początku uczyłem się żyć z bólem i dostosować swoje życie do niego, jednak to było olbrzymim błędem. Powinienem natychmiast rozpocząć pracę nad tym, by pozbyć się go całkowicie.

Napiszę Ci drogi czytelniku, co w moim przypadku było pomocne i prawdopodobnie może również pomóc Tobie.

Pamiętaj jednak, że nie ma jednego przepisu by uzdrowić swoje plecy. Każdy potrzebuje indywidualnej diagnozy i odmiennego traktowania.

Moje wskazówki mogą Ci pomóc, jednak może okazać się, że potrzebujesz interwencji medycznej. Zanim zaczniesz pomagać sobie na własną rękę, pozwól lekarzowi, pomóc Tobie, gdyż odpowiednia diagnoza jest kluczem do terapii.

Wskazówki

  1. Nie garb się, uważaj jak siedzisz

W dzisiejszych czasach ludzie mają tendencje do garbienia i ustawiania swojej sylwetki w sposób nieprawidłowy. Przez brak wiedzy na temat naszego ciała sami sobie robimy krzywdę.

Gdy masz pracę siedzącą i jesteś w złej pozycji te 8 godzin wyobraź sobie ile złego dzieje się z twoim ciałem. Dochodzi do przeciążenia, bólu pleców, szyi i ramion, a także nieprawidłowego ustawienia kręgosłupa.

Musisz siedzieć prosto i nie garbić się niezależnie czym się zajmujesz.

-Dostosuj sobie krzesło z wygodnym oparciem.
-Ustaw odpowiednią wysokość między biurkiem i krzesłem.
-Aktywuj mięśnie pleców ściągając ramiona, abyś nie miał tak mocnej protrakcji.
-Świadomie myśl o swojej sylwetce, jakbyś oglądał ją z boku i poprawiaj ją, gdy się zapomnisz.
-Pamiętaj również o szyi, ustawiaj ją żeby była neutralnie.
-Nie siedź przez cały czas w tej samej pozycji.
-Użyj podnóżka pod stopy, jeśli to konieczne.

  2. Dźwigaj w odpowiedni sposób a ochronisz swoje plecy

Za każdym razem gdy podnosisz coś z ziemi w sposób nieprawidłowy narażasz się na ryzyko kontuzji. Ludzki organizm jest bardzo silny. Jesteśmy w stanie obciążyć plecy w nieodpowiedni sposób ponad milion razy, jednak może być taka sytuacja, że podczas któregoś dalekiego “złego schylenia” nasze plecy w końcu powiedzą nam dość i dojdzie do nieprzyjemnego urazu.

Niezwykle istotne jest, by opanować odpowiednie wzorce ruchowe naszego ciała. Jeśli się schylamy całe nasze ciało pracuje. Musimy zatem zgiąć się w biodrze w odpowiedni sposób, więc tutaj odpowiada za to wzorzec zgięcia biodra, dalej zginamy kolano więc i tutaj powinniśmy odpowiednio wykorzystać wzorzec zgięcia w kolanie, zachowując przy tym wszystkim proste plecy.

Bardzo ważne jest również to, by aktywować mięśnie brzucha chociaż w 20 procentach, podczas podnoszenia czegoś ciężkiego z ziemi. Niezależnie czy są to zakupy, czy praca na ogrodzie, czy trening na siłowni. Brzuch musi być napięty !!!

Jeśli nie masz pewności, czy zginasz biodro lub kolano w odpowiedni sposób i czy podnosisz z ziemi ciężar bez ryzyka kontuzji spróbuj się nagrać i wyślij trenerowi, znajomemu fizjoterapeucie, lub osobie mającej wiedzę na ten temat. Niech ona Ci da wskazówki oraz oceni to jak się po coś schylasz.

Możesz także wysłać do mnie na e-mail: kontakt@trenermaurycy.pl i chętnie Ci pomogę.

  3. Gimnastyka, dzięki której możesz pozbyć się bólu pleców

Jeżeli twoje ciało jest większość czasu w jednej pozycji w ciągu dnia. Twoja aktywność fizyczna jest znikoma lub jest jej brak, to na pewno trochę gimnastyki Ci nie zaszkodzi.

Zacznij dzień od krótkiej gimnastyki. Rozruszaj swoje stawy - ramienny, biodrowy, kolanowy, szyję, kręgosłup. Poświęć parę minut na rozciąganie.

Zaangażuj swój kręgosłup do pracy na różnych płaszczyznach. Otwórz swoją klatkę piersiową. Zrób różne wariacje rotacji zewnętrznych i wewnętrznych. Poruszaj ciałem na boki, zrób obroty możesz skorzystać z podstawowych pozycji jogi.

W czasie pracy wstań co 30 minut i rozprostuj kości, jeśli siedzisz. Przejdź się kawałek i wróć na miejsce. Zmieniaj pozycję co jakiś czas i jeśli masz do tego warunki również tutaj możesz trochę się naciągać i mobilizować swoje ciało.

Podczas Twojego czasu wolnego poświęć parę minut żeby się rozruszać - to na pewno dobrze dla Ciebie zrobi.

  4. Trenowanie na siłowni dobrym lekarstwem na ból pleców

Trenując w odpowiedni sposób na siłowni mamy istotny wpływ na złagodzenie lub pozbycie się bólu pleców. Trening powinien być skuteczny i umiarkowany.

Jeżeli dopiero zaczynasz lub masz zamiar zacząć ćwiczyć na siłowni warto jest skorzystać z trenera personalnego. Nie musisz wpisywać w google jeśli jesteś z Bielska : Trener Personalny Bielsko - Biała.
Jak już tutaj jesteś możesz skorzystać z moich usług i kliknąć tutaj

Dlaczego to takie ważne, żeby od samego początku ćwiczyć w sposób prawidłowy ?
Bo mając świadomość swojego ciała oraz wiedzę które partie mięśniowe powinny aktywować się podczas danego ćwiczenia w sposób prawidłowy możemy ćwiczyć bezpiecznie i wykorzystywać potencjał treningu w stu procentach.

Ale jak to się przekłada na ból pleców? a no tak, że trenując ogólnorozwojowo, możesz wzmocnić takie partie mięśniowe jak plecy, nogi, pośladki czy brzuch i gdy będą one silne staną się solidnym rusztowaniem dla Twojego kręgosłupa.

  5. Ćwiczenia na nogi i pośladki aby pozbyć się bólu pleców

Jak już wspomniałem wyżej mając wiedzę i silne nogi z pośladkami będziemy odpowiednio wykonywać codziennie czynności - z umiejętną pracą przy wzorcach ruchowych, oprócz tego na siłowni czy w pracy również wykorzystujemy wiedzę jak odciążyć kręgosłup i z silnymi nogami kompensować niektóre siły, które mogłyby działać bezpośrednio na plecy.

Dla mnie taki codzienny przykład to był ból pleców przy myciu zębów. Stojąc pochylony nad kranem ze szczoteczką odczuwałem silny ból.
Odkąd wzmocniłem mięśnie kulszowo goleniowe nóg i pośladki, zacząłem używać tych mięśni by cała siła właśnie generowała się z nich pozbywając się dzięki temu bólów.

  6. Wzmocnienie mięśni brzucha aby pozbyć się bólu pleców

W moim przypadku bez wątpienia klucz stanowiły mięśnie głębokie brzucha. Odkąd poświęciłem kilka miesięcy na świadomą naukę ich pełnej mobilizacji i aktywności całego core mocno zredukowały się problemy z plecami.

Wcześniej byłem pewny, że mam mięśnie brzucha. Przecież miałem przysłowiowy sześciopak, więc dlaczego miałby to być problem?
Jak się okazało mój brzuch działał może na 20%
Dopiero gdy skupiłem się na mięśniach głębokich, wykonałem olbrzymią ilość planków, wznosów kolan, nauczyłem aktywować mięśnie brzucha podczas przysiadów i innych wzorców ruchowych.
Dopiero wtedy zacząłem czuć, że te mięśnie głębokie, które powoli uczę się aktywować zaczynają przynosić określone rezultaty.

Dlatego tak istotne jest wykonywanie ćwiczeń w sposób prawidłowy z pełną świadomością, co, jak i dlaczego.

  7. Masaże, rolowanie, wbijanie i rozruszanie piłki by pozbyć się bólu pleców

Jako ostatnią ze wskazówek, które były przydatne i działały na mnie są masaże. Najlepiej u dobrego specjalisty, który się tym zawodowo zajmuje. Niejednokrotnie masaż bardzo mi pomagał, gdy miałem mocno pospinane mięśnie, pomagał w przywracaniu prawidłowej funkcji powierzchni ślizgowych i rozluźniał całe ciało.

Warto pamiętać, że jeden masaż może nie pomóc, trzeba poddać się całej serii takich zabiegów by osiągnąć oczekiwany rezultaty.

Wymieniłem w tym punkcie także rolowanie, gdyż jest to świetna metoda, gdy np. nie możemy sobie pozwolić na masaż u specjalisty. Doskonała alternatywa i działa również dobrze a do dyspozycji możemy użyć rollerów różnego rodzaju, od gładkich po twarde i z wypustkami.

Wbijanie i rozruszanie piłki działa na podobnej zasadzie jak obie metody wyżej.

Połóż się na piłce, tak by weszła jak najgłębiej w tkanki, które są mocno zbite i sztywne. Rób to powoli - wbijaj piłkę przez kilka minut i gdy poczujesz, że przestaje boleć pojedź w inny punkt spustowy obok i znowu potrzymaj w jednej pozycji.


Mam nadzieję, że te 7 wskazówek może pomóc i Tobie.

Dziękuję za poświęcony czas na przeczytanie mojej lektury. Daj mi znać czy materiał, który przygotowałem będzie dla Ciebie pomocny.

Skontaktuj się ze mną

Pozwól, że pomogę Ci w realizacji marzeń. Wspólnie ustalmy cel, spotkajmy się na bezpłatnym treningu i zacznijmy razem trenować.
Kontakt  >>